Bieganie od święta?

 

fot. Dorota Świderska / maratonczyk.pl

O nie; z całą pewnością nie można powiedzieć, że bieganie to w Polsce świąteczna rozrywka. Okazuje się jednak, że bieganie staje się również główną atrakcją świąteczną, przynajmniej jeśli chodzi o sposoby uświetniania uroczystości państwowych.

Kilka dni temu niemal wszystkie media informowały o Biegu Niepodległości z Warszawy, ale tak naprawdę tego typu imprez, również w samej stolicy było dużo więcej.  Wg danych PZLA, portali maratonypolskie.pl i bieganie.pl oraz poszukiwań własnych redakcji Sportowych Wywiadów, przypadającą w tym roku 94. rocznicę odzyskania niepodległości uczczono co najmniej 70 zawodami biegowymi na różnych dystansach i po różnej nawierzchni; nierzadko imprezie głównej towarzyszyły zawody dodatkowe (dzieci, marsze nordic walking). Wyliczenie to nie uwzględnia też imprez o charakterze czysto szkolnym lub nie nastawionych na rywalizację (jak np. bieg z flagą w Płocku).

Rekordzistami w liczbie imprez są województwa mazowieckie (w samej Warszawie obok Biegu Niepodległości stołecznego Ośrodka Sportu i Rekreacji były jeszcze biegi na Targówku i Białołęce) i wielkopolskie: odpowiednio 11 i 10 biegów. Na przeciwnym biegunie mamy łódzkie i lubuskie, gdzie odbyło się po jednej takiej imprezie (Zduńska Wola i Żagań), a tylko po dwa biegi rozegrano w podlaskim (Białystok i Sokoły) i świętokrzyskim (Kielce i Włoszczowa); w pomorskim i zachodniopomorskim odbyły się zaś po 3 imprezy.

Spośród miast wojewódzkich biegami uczczono odzyskanie niepodległości w Białymstoku, Bydgoszczy, Kielcach, Toruniu i Warszawie; w wypadku Krakowa i Poznania biegi odbyły się w bezpośrednim sąsiedztwie obu miast, a bieg w Gdyni reprezentował Trójmiasto.

Twierdzenie, jakoby w Warszawie odbywał się najstarszy Bieg Niepodległości – tegoroczna edycja była XXIV – nie do końca jest prawdziwe. Stolica nie jest sama; w Goleniowie w zachodniopomorskim też już po raz XXIV odbyła się w ostatnią niedzielę Goleniowska Mila Niepodległości. Inna sprawa, że więcej biegów niepodległości być nie mogło z przyczyn historycznych – przed 1989 r. można było co najwyżej organizować biegi 22 lipca (dawniej E. Wedel).

Jak się jednak okazuje Warszawa i Goleniów mają poważnych konkurentów w postaci biegu przełajowego w Korfantowie w opolskim oraz biegu w Ostrowie Wlkp. Organizatorzy pierwszej z tych imprez, która wchodzi w skład crossowego cyklu Grand Prix PZLA, twierdzą, że była to już XXV edycja. Wynika stąd, że debiutowali w 1988 r., nie tylko przed okrągłym stołem, ale nawet słynną debatą telewizyjną Wałęsa – Miodowicz. Organizatorzy biegu niepodległości w Ostrowie Wielkopolskim twierdzą zaś, że ich impreza odbyła się już po raz… 50. Ciekawe, co na to IPN?

Na startach pojawiały się często znane postaci polskiej lekkoatletyki, jak choćby olimpijka z Londynu w biegu przeszkodowym Matylda Szlęzak, która wygrała rywalizację pań w Biegu Sokolim w Sanoku (rozegrany jeszcze pod koniec października) i Biegu Niepodległości w Ropczycach (podkarpackie).

W wielu miastach i miasteczkach organizuje się też biegi dla uczczenia innych świąt lub rocznic. Oto jak wygląda to z perspektywy Warszawy i okolic: 3-V – Bieg Konstytucji 3 Maja, połowa czerwca – Bieg Marszałka w Sulejówku, koniec lipca – Bieg Powstania Warszawskiego, 15-VIII – półmaraton Cudu nad Wisłą – Radzymin-Ossów, 11-XI – Bieg Niepodległości.

Wiadomo, że w stolicy łatwiej o tak dużą liczbę imprez, ale też nie da się ukryć, że organizacja biegów bądź biegów na orientację to znakomita forma godnego uczczenia święta państwowego połączonego z aktywizacją społeczeństwa. Może więc w 2013 r. obok „kameralnych” biegów, w których startuje po kilkadziesiąt osób, trafi się wreszcie choć jeden taki, w którym liczba tych, którzy dotarli do mety przekroczy 10 tys. W minioną niedzielę rekordowa była oczywiście Warszawa, gdzie główny bieg ukończyło nieco ponad 7,2 tys. osób.

 

piu

 

Poniżej lista „weteranów” (redakcja przyjęła cezurę 20 lat) Biegów Niepodległości:

25 razy            Korfantów (opolskie)

24 razy            Goleniów (zachodniopomorskie), Warszawa

23 razy            Turek (wielkopolskie), Ustroń (śląskie)

22 razy            Malbork (pomorskie), Mława (mazowieckie)

21 razy            Mochy k. Wolsztyna (wielkopolskie)

20 razy           Góra Kalwaria (mazowieckie), Łuków (lubelskie), Stalowa Wola (podkarpackie),

Zakopane

 

Tags: , , ,

Recent posts in Biegi

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top