Sportowe Wywiady zapraszają na cykl rozmów z laureatami 78. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 Najlepszych Sportowców Polski

 

Fot. East News

W sobotę 5 stycznia miała miejsce gala, podczas której ogłoszono wyniki 78. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 Najlepszych Sportowców Polski. Jest to drugi najstarszy tego typu konkurs na świecie po organizowanym od 1925 roku Svenska Dagbladets guldmedalj (plebiscyt na najlepszego sportowca roku w Szwecji).

 

 

 

Czołowa “10”plebiscytu została zdominowana przez medalistów Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Zajęli sześć z 10 miejsc. Cztery pozostałe lokaty przypadły przedstawicielom: biegów narciarskich, tenisa, siatkówki i piłki nożnej.

Najniżej spoza medalistów IO Londynie – na 7. miejscu – został sklasyfikowany lider polskiej reprezentacji piłkarskiej, napastnik Borussii Dortmund Robert Lewandowski. Pozycję wyżej znalazł się przedstawiciel jednej z naszych największych nadziei medalowych w Londynie – reprezentacji siatkarzy – Bartosz Kurek. Na piątym miejscu jest najwyżej sklasyfikowana w rankingu WTA polska tenisistka Agnieszka Radwańska.

 

Spośród medalistów IO w Londynie 10. miejsce zdobyły brązowe medalistki w wioślarskiej konkurencji dwójek podwójnych Magdalena Fularczyk i Julia Michalska (na zdjęciu). Wyścig finałowy był tak wyczerpujący, szczególnie dla tej pierwszej, że po dopłynięciu do brzegu została wyjęta przez służby medyczne i zawieziona na wózku inwalidzkim na dekorację. Pozycję wyżej w rankingu znalazł się zapaśnik stylu klasycznego Damian Janikowski. Na ósmym miejscu rywalizację plebiscytową zakończyła następczyni trzykrotnej medalistki olimpijskiej Renaty Mauer-Różańskiej, Sylwia Bogacka. Wychowanka trenera Ryszarda Taysnera zdobyła w Londynie srebrny medal w konkurencji karabinu pneumatycznego. Tuż za podium plebiscytowej „10″ znalazła się wicemistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Do grona najwierniejszych kibiców młociarki warszawskiej Skry należą rodzice jej zmarłej tragicznie przyjaciółki, mistrzyni olimpijskiej z Sydney Kamili Skolimowskiej. Na najniższym stopniu podium znalazł się przedstawiciel ciężkiej atletyki – sztangista Adrian Zieliński. Zawodnik zadedykował medal zmarłemu w trakcie przygotowań do igrzysk trenerowi Ireneuszowi Chełmowskiemu.

Najbardziej zacięta była rywalizacja o zwycięstwo w Plebiscycie. Faworytem ekspertów i sportowców był kulomiot AZS AWF Warszawa, dwukrotny złoty medalista olimpijski Tomasz Majewski. Główną kontrkandydatką Majewskiego była polska królowa nart Justyna Kowalczyk. Trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach, czterokrotna medalistka olimpijska oraz czterokrotna zwyciężczyni cyklu Tour de Ski, została również czterokrotną tryumfatorką Plebiscytu.

Już od lutego na łamach Sportowych Wywiadów będziecie Państwo mogli przeczytać rozmowy z czołową „10″ Plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 Najlepszych Sportowców Polski. Pierwszymi, które zostaną przepytane, będą brązowe medalistki IO w Londynie z wioślarskiej dwójki podwójnej – Julia Michalska i Magdalena Fularczyk (na zdjęciu).

 

Jakub Karbownik

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Recent posts in bez kategorii

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

29 października (wczoraj):

Wydarzenia:

1929 – otwarto stadion Gigante de Arroyito w Rosario w Argentynie, na którym polscy piłkarze rozegrali połowę meczów w MŚ 1978 (wygrane z Tunezją i Meksykiem, porażka z Argentyną)

Urodzili się:

1969 – Jacek Gollob, żużlowiec, wielokrotny mistrz Polski indywidualnie, drużynowo i w parach, drużynowy wicemistrz świata 1994

1972 – Maria Mutola, biegaczka z Mozambiku, uważana za jedną z najlepszych w historii na 800 m, mistrzyni olimpijska z Sydney i trzykrotna mistrzyni świata

1984 – Michał Jurecki, piłkarz ręczny, rozegrał ponad 100 meczów w reprezentacji Polski, wicemistrz świata 2007, gracz ligi niemieckiej i polskiej, mistrz Polski

1987 – Andrew Bynum, koszykarz z USA, dwukrotny mistrz NBA, najmłodszy zawodnik w historii, który zagrał w meczu NBA, uczestnik spotkania gwiazd (All-Star Game)

 
 
 
Top