Gutkowski wciąż niepogodzony z wycofaniem z Vendée Globe

 

fot. Energa Sailing / Karina Marczak

Nie ma nic bardziej bolesnego od porażki, na którą się nie zasługuje i której nie można zapobiec pomimo wiedzy, umiejętności i potężnej woli walki. Jak silne emocje towarzyszą wtedy, gdy sytuacja ta dotyka nas w najważniejszym momencie dotychczasowej kariery? Możemy sobie to jedynie próbować wyobrazić. Wiedzę na ten temat posiadł niestety kilka dni temu Zbigniew Gutkowski, po przymusowym wycofaniu z wokółziemskich regat samotników Vendée Globe.

„Gutek” nie ukrywał emocji podczas środowej konferencji prasowej Energa Sailing. Opisywał szczegółowo przebieg wydarzeń i nieudane próby usunięcia awarii systemu autopilota. Gdy zapytano go o moment podjęcia decyzji o całkowitym wycofaniu z rywalizacji, obecni na spotkaniu usłyszeli tylko początek wypowiedzi żeglarza. Pozostałej części już nie – została zdławiona przez wspomnienie bezsilności… Głos zabrał ktoś inny.

Na pytanie, jak długo trwały przygotowania do startu w tych regatach odparł: - Od 10-go roku życia. Wiedza, którą posiada żeglarz jest najważniejszym elementem. To regaty, w których wykorzystujesz wszystko czego się nauczyłeś od dziecka.

Już kilka godzin po starcie Gutkowski sygnalizował niepokojące zachowanie aparatury, był skłonny zawrócić i zaczekać na usunięcie awarii w porcie, jednak po konsultacjach z teamem zapadła decyzja o kontynuowaniu podróży. Sądzono, że kłopot uda się wyeliminować w trakcie regat.

fot. Energa Sailing / Karina Marczak

- Niestety problem pojawiał się cały czas, co w pewnym momencie doprowadziło do sytuacji zagrożenia masztu po zaplątaniu się genakera. To, że udało mi się to rozwiązać, uważam za cud. Normalnie, w regatach załogowych, jest to poważny problem dla kilku osób – powiedział Gutkowski.

Uważam, że w systemie komputerowym musi być jakiś wirus. Będę chciał być osobiście podczas procesu ustalania przyczyny awarii – dodał żeglarz, któremu wciąż trudno pogodzić się z zaistniałą sytuacją.

Kolejne regaty Vendée Globe za 4 lata. Do tego czasu z pewnością będziemy mieli okazję kibicować Gutkowskiemu podczas innych startów. Szczegółowe plany żeglarza na jachcie ENERGA w ramach programu Energa Sailing zostaną ogłoszone w styczniu.

Marek Kaleta

 

Tags: , , ,

Recent posts in Sporty wodne

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top