Podwójny sukces Kikkan Randall – pisze Piotr Walkowiak

 

W sobotę w Lahti rozegrane zostały biegi sprinterskie Pucharu Świata. Warto zaznaczyć, że konkurencje narciarstwa klasycznego w mieście oddalonym niespełna 100 kilometrów na północ od Helsinek są częścią słynnego Lahti Ski Games.

Na początku mogło zaskoczyć, że pewne nazwiska nie znalazły się w czołowej „30” po serii kwalifikacyjnej. Brązowa medalistka w sprincie z Val di Fiemme Maiken Caspersen Falla, Daria Gajazowa czy chociażby Mona-Liisa Malvalehto to tylko niektóre z zawodniczek, które powinny wystąpić w kolejnych etapach zmagań. Do Lahti nie przyjechała srebrna medalistka MŚ Ida Ingemarsdotter, zaś złota – Marit Bjoergen – ścigała się na wysokim poziomie. Niespodziankę sprawiła Britta Johansson Norgren, która wygrała swój ćwierćfinał. W serii półfinałowej Szwedka miała niezły czas i w efekcie ujrzeliśmy ją w finale, w którym uplasowała się na czwartym miejscu. W półfinale miała miejsce nieprzyjemna sytuacja. Charlotte Kalla ewidentnie pchnęła Ingvild Flugstad Oestberg, która nie zdołała zakwalifikować się do finału. Problemy miała także inna z Norweżek, wyśmienita Heidi Weng. Justyna Kowalczyk też z pewnością nie zaliczy pierwszej części rywalizacji w Finlandii do udanych. Na finiszowych metrach Polkę wyprzedziła Sadie Bjornsen. Młoda, wielce ambitna, a zarazem waleczna zawodniczka, bardzo mocno zaznacza swoją pozycje w kadrze Stanów Zjednoczonych. W tym momencie, obok Randall, Diggins i Stephen, jest kluczową postacią swojej drużyny.

Finał obfitował nie tylko w zażarty pojedynek, ale również w „stłuczkę” wspomnianej Kalli oraz Riikki Sarasoji – Lilji, która złamała kijek. Po słabszych występach w Davos oraz w indywidualnym sprincie w Val di Fiemme, Randall sięgnęła po wyjątkowe zwycięstwo. Na ostatnich metrach Amerykanka pokonała Bjoergen i zapewniła sobie drugą z rzędu małą kryształową kulę. Może więc śmiało mówić o wielkim sukcesie. Warto zaznaczyć, że podium uzupełniła Alena Prochazkova. Reprezentantka Słowacji ostatni raz tak dobry wynik osiągnęła w Kuusamo w 2009 roku.

W czołówce klasyfikacji sprinterskiej Kowalczyk, po dziesiątym miejscu, zachowała drugą pozycję. Reprezentantka Norwegii Celine Brun-Lie wyprzedziła Maiken Caspersen Fallę i awansowała na trzecią lokatę, a tym samym zbliżyła się znacznie do naszej biegaczki.

 

Piotr Walkowiak

 

 

Tags: , , , , , , , , , ,

Recent posts in Biegi narciarskie

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top