Walka miałaby sens lata temu – Grzegorz Skrzecz przed pojedynkiem Gołota-Saleta

 

W sobotę walka Andrzeja Gołoty z Przemysławem Saletą. Dla 45-letnich pięściarzy wagi ciężkiej ma być to zakończenie kariery. Gołota, brązowy medalista olimpijski z Seulu, cztery razy przegrał pojedynek o mistrzostwo świata zawodowców. Nie bił się od trzech lat. Saleta, którego pięściarskie osiągnięcia są znacznie mniejsze, nie boksował siedem lat.

 

O opinię na temat nadchodzącego pojedynku pytamy Grzegorza Skrzecza, byłego pięściarza wagi ciężkiej, medalistę mistrzostw świata i Europy, wielokrotnego mistrza Polski. Pytamy również o system pay-per-view i o Tomasza Adamka.

 

Sportowe Wywiady: Jaki sens ma taka walka?

Grzegorz Skrzecz: Nie rozumiem kontekstu tej walki, nie wiem co to starcie ma pokazać. Czy chodzi o to, by zdecydować kto jest najlepszy w Polsce? Nie sądzę, bo nie ma takich informacji, takich haseł. Co więc ta walka ma dać? Nie wiem co obaj panowie mają sobie udowodnić. Kończyli kariery już po parę razy. Mają po 45 lat i raczej powinni bawić wnuki. Nasze pięściarstwo jest tak słabe, że odkopujemy dinozaury. Zgodnie z zasadą „jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”. Z tej gali interesowałaby mnie jedynie walka Szpilki z Zimnochem. Uważam, że Zimnoch mógłby trochę przytemperować Szpilkę. Szkoda, że Szpilka się wycofał, ale po tym jak dostał w ostatnim pojedynku jest to usprawiedliwione. Natomiast ta walka, chociaż znam Przemka i Andrzeja, w ogóle mnie nie interesuje i nie będę jej oglądał na żywo. Jeśli będzie, to zobaczę powtórkę.

Jest choć jeden powód, dla którego kibic miałby obejrzeć ten pojedynek?

- Ortodoksyjny kibic danego zawodnika pójdzie za swoim idolem w ogień i każda walka go interesuje. Ta konfrontacja miałaby sens lata temu, kiedy obaj byli na szczycie. Wtedy wzbudziłaby zainteresowanie i miała znaczenie sportowe. Teraz nie rozumiem w ogóle sensu tej walki. Jest reklamowana jako starcie tytanów, ale tytanów oldbojów. Na świecie jest teraz moda na powroty, ale pytanie w jakim stylu to będzie powrót. Ja po zakończeniu kariery miałem kilka propozycji, by wrócić. Nie zgodziłem się, bo nie będę się wygłupiał.

Telewizja Polsat pokaże tę konfrontację w pay-per-view. Czy nie sądzi Pan, że dołoży do tego interesu?

- Na pewno mają swoje wyliczenia i uważają, że da się na tym zarobić. Nie wiem, jakie dokładnie będzie zainteresowanie tą walką. Polsat bardzo zachęca do wykupienia PPV oferując różne bonusy, więc myślę, że sprzedaż idzie słabo. Inna sprawa to, ile dostaną główni gladiatorzy. Nie wiemy tego. Andrzej na pewno nie musi się ratować finansowo, bo dużo zarobił w karierze, a jego żona z powodzeniem prowadzi kancelarię adwokacką w Chicago.

Przy okazji zapytam o Tomasza Adamka, który zrezygnował z walki eliminacyjnej do pojedynku o mistrzostwo świata i ma bić się w Polsce. Czy to oznacza, że Adamek nie wierzy już w tytuł i pod koniec kariery chce zarobić na emeryturę?

- Jeśli miałby walczyć o mistrzostwo, to pytanie z kim. Wszystkie pasy mają bracia Kliczko, a ich pozycja w żaden sposób jest niezagrożona. Nie ma zawodnika na świecie, który mógłby się im przeciwstawić. Tak słabej wagi ciężkiej nie było chyba nigdy. Inne kategorie, z Pacquiao, Marquezem, Mayweatherem, są ciekawsze. Walki w wadze ciężkiej są drugorzędne. Kategoria ciężka skończyła się, gdy Lennox Lewis zakończył karierę. Szczególnie ten kryzys widać w Stanach, których reprezentanci na igrzyskach przegrywają pierwsze walki. Bracia Kliczko dominują, ale ich boks jest minimalistyczny. Oni nie lubią się męczyć, wygrywają jak najmniejszym kosztem, stosują zasadę „mało się napracować, a dużo zarobić”. Adamek sam prowadzi swoją karierę i wie, co jest dla niego najlepsze. Jedyne co mogę powiedzieć to, że Adamek zrobił bardzo dobry ruch wyjeżdżając kiedyś do USA. Zostawił ten polski bałagan, może tam spokojnie pracować i zarabia pieniądze.

 

Rozmawiał Adam Dutlinger

 

Tags: , , , , , ,

Recent posts in Boks

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top