Puchar Davisa: Czesi pokonali Hiszpanów

 

fot. oficjalna strona Pucharu Davisa

Czesi zdobywcami Pucharu Davisa! Radek Stepanek wywalczył ostatni, decydujący punkt dla swojej drużyny pokonując w czterech setach jedenastą rakietę ATP Nicolasa Almagro. Obaj tenisiści zafundowali nam piękny mecz na zakończenie trzydniowej rywalizacji w hali O2 w Pradze, w setnym finale Pucharu Davisa. To drugi tytuł w historii, ale pierwszy samodzielny dla Czechów, bowiem w 1980 r. wygrali w barwach Czechosłowacji.

Moment bez wątpienia historyczny. Nie dość, że jubileusz rozgrywek, to do tego rok, w którym obie reprezentacje Czech sięgają po tytuł. Przypomnijmy, że 4 listopada, kiedy to odbywał się finał w ramach rozgrywek Pucharu Federacji, Czeszki pokonały zespół Serbek. Po raz ostatni, 22 lata temu, takiej sztuki dokonały drużyny narodowe Stanów Zjednoczonych. Nie można tylko zapomnieć, że USA to nacja licząca około 350 milionów obywateli, a Czeska Republika to nieco ponad 10 milionów mieszkańców. Tym bardziej czapki z głów dla tego wielkiego małego narodu. Mały kraj a potrafi.

Mnie osobiście taki sukces naszych południowych sąsiadów absolutnie nie dziwi. Będąc juniorem miałem okazję rozwijać swoje umiejętności tenisowe w czeskim systemie szkolenia. Masa obiektów sportowych (nie tylko tenisowych), mnóstwo turniejów w każdej kategorii wiekowej, mądrość i praktyczna wiedza czeskich szkoleniowców to tylko niektóre składowe czeskiej potęgi tenisa. Naprawdę jest się od kogo uczyć.

W tym wypadku lekcja dla Hiszpanów, którzy nie zdołali obronić tytułu. Z pewnością Rafael Nadal byłby tutaj sporą pomocą, ale jak wiemy Hiszpan z Majorki już od ponad pół roku nie może uczestniczyć we wszelakich rozgrywkach więc nie gdybajmy…

Na wysokości zadania stanął David Ferrer wygrywając oba pojedynki bez straty seta, najpierw ze Stepankiem, później z Berdychem. Zawiódł odrobinę debel hiszpański Lopez/Granollers, a w szczególności drugie w kolejności nazwisko. Każdy kto widział to spotkanie podzieli pewnie zdanie, że nie był to dzień Marcela Granollersa. Marc Lopez pokazał się za to z jak najlepszej strony.

I na koniec główny bohater finałowego meczu. Radek Stepanek. Tenisista, który 27 listopada skończy 34 lata (swoją drogą piękny prezent pod koniec kariery), niegdyś zawodnik nr 8 w rankingu singlistów, aktualnie 37. rakieta, ale dzisiaj w sercach każdego czeskiego kibica absolutny NUMBER ONE.

 

Michał Lewandowski

Reprezentacja Czech jest pierwszą w historii, która w jednym roku wygrała wszystkie trzy międzynarodowe, drużynowe imprezy organizowane przez Światową Federację Tenisową (ITF): Puchar Davisa, Puchar Federacji i Puchar Hopmana

 

Tags: , , , ,

Recent posts in Tenis

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top