Puchar Davisa: Hiszpania faworytem, ale Czesi chcą dubletu

 

fot. East News

W ten weekend w hali O2 w Pradze odbędzie się setny finał rozgrywek o Pucharu Davisa. Czechy kontra Hiszpania. Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego będzie bronić tytułu bez Rafaela Nadala. W singlu wystąpią David Ferrer i Nicolas Almagro. W deblu świeżo upieczeni mistrzowie turnieju Masters w Londynie Marcel Granollers i Marc Lopez. W reprezentacji gospodarzy zobaczymy Tomasa Berdycha, Radka Stepanka oraz parę deblistów Lukas Rosol/Ivo Minar.

W teorii faworytem jest Hiszpania, w praktyce już niekoniecznie. Gospodarze niewątpliwie zrobią wszystko, aby wygrać spotkanie przed własną publicznością. Gra u siebie to zawsze ogromny bonus. Takiego dopingu jak podczas rozgrywek o Puchar Davisa nie ma w żadnym regularnym turnieju cyklu ATP. To są po prostu inne zawody. W pierwszej kolejności tenisiści grają dla kraju, dla swojej drużyny narodowej, a dopiero później dla siebie.

Czesi są głodni tytułu. Wygrali do tej pory tylko raz – w 1980 roku, a więc jeszcze w barwach Czechosłowacji, kiedy po tytuł wraz z kolegami sięgał najlepszy czeski tenisista w historii Ivan Lendl, aktualny szkoleniowiec Andy Murraya.

Hiszpania z kolei ma już 5 tytułów. W roku ubiegłym w Sewilli na kortach ziemnych pokonali Argentyńczyków. Będzie to druga konfrontacja finałowa Hiszpanów z Czechami. W 2009 roku Czesi doznali sromotnej porażki – wynik tamtego spotkania to 5:0. Był to finał rozgrywany na ulubionej hiszpańskiej nawierzchni, rzecz jasna czerwonej mączce. Tym razem jednak, kiedy to drużyna Czech może decydować o wyborze nawierzchni (prawo gospodarza), mamy sytuację zgoła odmienną. Jak się należało spodziewać jest to twarda i do tego możliwie najszybsza nawierzchnia, która z pewnością bardziej będzie odpowiadała Berdychowi i Stepankowi.

Niespełna dwa tygodnie temu zakończyły się zmagania o Puchar Federacji. W tej samej hali, w której będzie toczyć się finał panów, triumfowały Czeszki po zwycięskim finale z drużyną Serbii. Szansa zatem na podwójne zwycięstwo dla naszych południowych sąsiadów. Po raz ostatni takiej sztuki dokonała reprezentacja Stanów Zjednoczonych w 1990 roku. Okazja do powtórzenia wyczynu Amerykanów wydaje się być przednia, biorąc pod uwagę nieobecność kontuzjowanego Nadala…

 Michał Lewandowski

Plan gier:

Dzień 1: Radek Stepanek vs David Ferrer

Tomas Berdych vs Nicolas Almagro

Dzień 2: Ivo Minar/Lukas Rosol vs Marcel Granollers/Marc Lopez

Dzień 3: Tomas Berdych vs David Ferrer

Radek Stepanek vs Nicolas Almagro

 

 

 

Tags: , , , ,

Recent posts in Tenis

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top