Szanowni Kibice, Czytelnicy, Drodzy Internauci!

Sportowe Wywiady pojawiły się na rynku w listopadzie 2012 roku. Projekt z różnych względów tuż przed wydaniem drugiego numeru został zawieszony. Numer pierwszy stał się tym samym numerem zerowym. Mamy nadzieję, że w przyszłości dojdzie do reaktywacji pisma w podobnym kształcie, tj. magazynu proponującego wartościową lekturę o prestiżowym charakterze zarówno pod względem merytorycznym, jak i jakościowym.

Oddana w Państwa ręce witryna internetowa sportowewywiady.pl po blisko rocznym działaniu dzieli los miesięcznika w oczekiwaniu na „lepsze czasy”. Oby nadeszły jak najszybciej!

Treści zawarte na stronach portalu internetowego posiadają bardzo często charakter ponadczasowy, dlatego zachęcamy do lektury. Dotarcie do informacji ułatwiają sekcje „tagów” i archiwum. Pomocne jest również skorzystanie z opcji „szukaj”.

Poniżej przypomnienie zawartości pierwszego numeru.

Serdeczne pozdrowienia,

Marek Kaleta

red. naczelny

 

W DEBIUTANCKIM NUMERZE

KOMENTARZ

Mateusz Borek
Edward Durda
Andrzej Janisz
Tomasz Lach
Kto sternikiem PZPN i dlaczego?

WYWIADY

Marcin Rosengarten

Kod genetyczny mistrza czyli Anita Włodarczyk i Tomasz Majewski

„Nawet kiedy odniesiemy sukces, to zdajemy sobie sprawę, że aby go powtórzyć musimy równie ciężko pracować albo nawet jeszcze ciężej. W naszej dyscyplinie cały czas przebywamy w tym samym środowisku i to nas odróżnia od futbolu, w którym po sukcesie przechodzi się do lepszego klubu, ma się lepsze kontrakty. A my siedzimy na tych samych polskich śmieciach, czyli w tych samych słabych warunkach treningowych i to czyni nas dużo bardziej normalnymi.” (fot. Piotr Werewka)

Tomasz Burnos

Motorniczy za rumplem czyli jak Mateusz Kusznierewicz wsiadał do właściwego tramwaju

„Zawsze byłem ambitny. Wtedy jednak do prawdziwego żeglowania było bardzo daleko, a bliżej do posady w MZK, bo od dziecka chciałem być motorniczym tramwaju. Jadąc do szkoły stałem przy nim, patrzyłem jak operuje przyciskami, otwiera drzwi.” (fot. arch. prywatne Mateusza Kusznierewicza) czytaj więcej

Igor Błachut

Haloo? Panie Włodku, czy Pan tam jest?

„Wyścig Pokoju. Jechaliśmy w okolicy Zieleńca. Tam słynna czarna „Czajka”, R4 Gintera Wieczorka, wiła się po krętych drogach i uciekała nam łączność. Nie słyszałem zwrotnej, w związku z tym nie słyszałem siebie i myślałem, że są zaniki radiowe i nikt mnie nie słyszy. Przerywałem więc i w tym momencie usłyszałem spokojny głos pana Bohdana Tomaszewskiego: „Halooo?.. Panie Włodku, czy pan tam jest?” (fot. Sportowe Wywiady) czytaj więcej

Paweł Ulbrych

Biegnij Warszawo z Bogusławem Mamińskim

„Chcemy przede wszystkim utrzymać status organizatora największej biegowej imprezy w Polsce; największej pod względem frekwencji. Chcemy jednak co roku podnosić poprzeczkę, zarówno konkurentom, jak i sobie.
Zapisy na tegoroczną edycję skończyły się niespełna miesiąc przed imprezą. Nie byliśmy już w stanie przyjąć więcej osób. Docelowo interesuje nas jednak dwa razy więcej uczestników – chcemy przekroczyć 20 tysięcy. I myślę, że uda nam się osiągnąć taką frekwencję szybciej niż wielu może przypuszczać – może już w przyszłym roku?” (fot. Bartek Syta)

Andrzej Chyliński

Jerzy Grochocki, maratończyk-artysta

„Zauważyłem, że przy długotrwałym rytmicznym biegu, kiedy następuje zmęczenie organizmu wpada się w stan podobny do transu.
Bledną wszystkie życiowe problemy, własne kłopoty.
W tym transie pojawiają się nowe koncepcje i często po biegu mam gotowy wzór kompozycji.” (fot. Leszek Fidusiewicz)

Paweł Wilkowicz

Dlaczego Bogdan Basałaj nie ma pomnika na Plantach?

„Teraz mamy i posuchę, i ciągłe średniactwo. PZPN musi chcieć narzucać standardy. Wymagać od siebie i od innych. Nie może być tak, że każdy szkoli po swojemu i robi po swojemu. Stan Valckx mi opowiadał, że w Holandii koordynator do spraw szkolenia młodzieży nie ma chwili wolnego, jeździ non stop po klubach, podpowiada, sprawdza jakość treningów. Gdybym miał coś do powiedzenia w PZPN, to uzdrawianie związku zacząłbym od zatrudnienia fachowca dużej klasy na stanowisko dyrektora do spraw futbolu młodzieżowego. Dałbym mu królewską pensję, swobodę działania i kazał to wszystko przeorać.” (fot. Sportowe Wywiady)

Adam Probosz

Rower zimą poleca Robert Duda

Czy zimą da się jeździć na rowerze? A jeśli tak, to w jaki sposób należy się do tego przygotować? I czy opony z kolcami są najlepszym rozwiązaniem na oblodzone leśne ścieżki? Na te i inne pytania odpowiada Robert Duda, były zawodowy kolarz i dyrektor sportowy, dziś współwłaściciel firmy BDC Bike.
(fot. arch. prywatne Roberta Dudy)

PUBLICYSTYKA

Janusz Pindera

Gwiazdy w niebie. Pożegnanie wielkich pięściarzy Jerzego Kuleja i Leszka Drogosza

„Kulej miał wielki dar opowiadania o dawnych czasach. Jak zwykle ciepło wspominał przyjaciół, którzy odeszli wcześniej. Władysław Komar, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą zajmował w tych wspomnieniach szczególne miejsce.
– Zaczynał przecież od boksu. Miał wspaniałe warunki fizyczne, dobry lewy prosty i sporo talentu, ale bardzo kochał życie. To nie przypadek, że przegrał przez nokaut z Mario Masteghinem na warszawskim Torwarze w meczu młodzieżowych reprezentacji Polski i Włoch. Byłem wśród tych, którzy znosili go z ringu. Otóż Władzio w noc poprzedzającą ten pojedynek zadał się z piękną jak łania lekkoatletką i poszło mu w nogi – skomentował krótko.” (fot. Eugeniusz Warmiński / East News) czytaj więcej

Marek Rudziński

W Londynie cudów nie zauważyłem

„Przed wyjazdem do Londynu, gdy przygotowywałem sobie dokumentację potrzebną do komentowania, bardzo uważnie przejrzałem ostateczny skład naszej reprezentacji. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że o wielu zawodnikach albo w ogóle nie słyszałem, albo bardzo mało wiem o ich jakichkolwiek międzynarodowych osiągnięciach. Pomyślałem jednak, że przecież nie śledzę dokładnie każdej dyscypliny, mogę mieć jakieś braki. Jednak już w bliskiej mi lekkiej atletyce była spora grupa zawodników, którzy mieli całkowicie czystą sportową kartę.” (fot. 123 RF)

Michał Kiełbasiński

Dookoła magicznej góry

„Tym, czym dla każdego wyznawcy islamu jest podróż do Mekki, tym jest dla biegacza ultra wyścig dookoła najwyższego szczytu Europy, magicznej Białej Góry – Mont Blanc. Dostać się tu nie jest łatwo, nie wystarczy przyjechać, powiedzieć „dzień dobry” i zapłacić (nieliche) startowe.” (fot. arch. prywatne Michała Kiełbasińskiego)

Bogdan Chruścicki
Czy królowa śniegu jest sama?

„Czy powtórzenie medalowego rezultatu z Vancouver będzie możliwe w Soczi? Jest to mało prawdopodobne, choć, znając niewiarygodny apetyt Justyny Kowalczyk na sukcesy, w jej przypadku jest to całkowicie realne.”
(fot. Sportowe Wywiady)

Tomasz Kurdziel

Narty to fajna rzecz

„W zasadzie to nie tylko zima zbliża się wielkimi krokami, ale przede wszystkim sezon narciarski, który – jak zwykle – alpejczycy zainaugurują pod koniec października w austriackim Sölden, na słynnej i trudnej trasie lodowca Rettenbach. W nadchodzącym sezonie alpejczyków, ścigających się w slalomie gigancie, super gigancie i zjeździe, czekają poważne zmiany sprzętowe. Jedynie narty do slalomu uszły chyba uwadze działaczy FIS.”

STAŁE RUBRYKI

Sportowy Kadr Leszka Fidusiewicza
Zapiski Kingi Baranowskiej
Doktor Ironman Tomasza Boraczyńskiego
Złoty środek lek. med. Katarzyny Brodeckiej
W ucieczce od zgiełku prof. Jana Blecharza
Fitness Trening dla dwojga
Polecamy – zapowiedzi imprez
Polecamy – książki

FELIETONY

Objazd Włodzimierz Zientarski
Wymiana koszulek Stefan Szczepłek
Barcelońska Polka Montse Gras
Gra pojedyncza Witold Domański
Widziane z Montmartre Krzysztof Wyrzykowski
Pseudo: Kibic Andrzej Poniedzielski