Dakar 2013 bez Ruty: Zbyt agresywnie na jednej z wydm

 

Szymon Ruta jest kolejnym polskim kierowcą, po Krzysztofie Hołowczycu, który wycofał się z Dakaru. Na 6. etapie załoga Orlen Teamu przekoziołkowała przez przód pomiędzy pierwszym i drugim punktem pomiaru czasu. Zawodnikom nic się nie stało. 

Szymon Ruta: - To dla nas koniec rajdu Dakar 2013. Cieszę się jednak, że wracam o wiele bogatszy w doświadczenia. Generalnie te sześć dni, które udało nam się ukończyć, nie dało nam się mocno we znaki, ale na pewno było dobrą nauką. Mam wielką nadzieję, że uda mi się tu wrócić w przyszłym roku.

Po wypadku pojazd mógł dojechać do biwaku o „własnych siłach”, jednak poważne uszkodzenie klatki bezpieczeństwa wyeliminowało go z dalszej rywalizacji. Do zdarzenia doszło w miejscu, w którym dachowało kilka samochodów.

- Startowaliśmy z dobrej pozycji. Na pierwszych 20 kilometrach wyprzedziliśmy chyba pięciu zawodników. Wszystko wskazywało na to, że tempo będzie dobre. W dalszej części etapu chyba zbyt agresywnie najechaliśmy na jedną z wydm. W chwili przejazdu przez jej szczyt podbiło tył auta. Przód zanurkował w miałkim fesz-feszu, który pokrywał wzniesienie. W efekcie dachowaliśmy przez przód samochodu i spadliśmy na bok auta. Samochód udało się postawić na kołach i można było nim jechać dalej. Klatka bezpieczeństwa została jednak tak mocno wygięta, że zagrażałaby naszemu bezpieczeństwu – w szczególności na wybijających fragmentach trasy. Zdecydowaliśmy wracać trasą assistance na biwak. To było wyjątkowo zdradliwe miejsce. Chwilę po nas dachował kolejny samochód. Braliśmy udział w akcji ratowniczej, gdyż z kierowcą nie było niestety tak dobrze jak z nami – powiedział Ruta.

W rywalizacji samochodów pozostaje tym samym tylko Adam Małysz. Szósty etap ukończył na 32. miejscu. W klasyfikacji generalnej zajmuje 18. pozycję.

Klasyfikacja generalna po 6. etapach – samochody

1. Stephane Peterhansel (FR) 14:36.16

18. Adam Małysz (PL) +3:21.05

 

W quadach kłopoty techniczne Łukasza Łaskawca i strata wynosząca na mecie godzinę i 20 minut. Rafał Sonik stracił do zwycięzcy etapu 24 minuty.

Klasyfikacja generalna po 6. etapach – quady

1. Marcos Patronelli (ARG) 17:42.53

3. Rafał Sonik (PL) +1:48.00

6. Łukasz Łaskawiec (PL) +2:35.15

 

W rywalizacji motocyklistów Kuba Przygoński jest coraz wyżej w klasyfikacji generalnej. Obecnie zajmuje 6. miejsce. Tu rywalizacja jest najbardziej zacięta i różnice pomiędzy zawodnikami w czołówce wynoszą jedynie minuty.

Klasyfikacja generalna po 6. etapach – motocykle

1. Olivier Pain (FR) +15:35.23

6. Jakub Przygoński (PL) +19.15

26. Jacek Czachor (PL) +1:28.29

72. Marek Dąbrowski (PL) +5:09.37

 

 

 

Tags: , , , , ,

Recent posts in Motocyklowe

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top