Dakar 2013: Zaczęło się!

 

W sobotę ruszył Rajd Dakar. W imprezie bierze udział pokaźna grupa 18 Polaków. Po raz drugi na trasie rywalizacji oglądamy Adama Małysza z pilotem Rafałem Martonem. Nie zabraknie Krzysztofa Hołowczyca, który walczy w Dakarze po raz ósmy i jedzie z doświadczonym pilotem Felipe Palmiro. Ma już potężne doświadczenie. Jeśli nie spotka go pech możemy śmiało oczekiwać miejsca w czołówce, a ściślej mówiąc na podium, gdyż Hołek należy do wielkiej trójki faworytów do zwycięstwa. Oprócz Polaka eksperci wymieniają Naniego Romę i Stephane’a Peterhansela.

Stephane Peterhansel - mimo, że koncentrujemy się na startach Polaków warto poświęcić Francuzowi chwilę uwagi. Pod względem doświadczenia w rajdzie trudno się z nim równać. Po raz pierwszy wystartował w Dakarze 25 lat temu – w 1988 roku. Ma na koncie 10 zwycięstw, w tym 6 na motocyklu i 4 w kategorii samochodów.

Wkrótce okaże się na co stać Szymona Rutę (z pilotem Laurentem Lichtleuchterem), który przesiadł się do terenowego samochodu z rajdów szosowych. To jego debiut. Polskę reprezentować będą również Piotr Beaupre z Jackiem Lisickim i Dariusz Żyła z Pierrem Calmonem.

 

W kategorii ciężarówek naszą największą nadzieją jest Dariusz Rodewald, choć trzeba podkreślić, że nie jest kierowcą, a mechanikiem na pokładzie samochodu należącego do zespołu De Rooy. Niewiele osób wie, że jest ubiegłorocznym zwycięzcą Dakaru. Nasza niewiedza wynika z holenderskich barw teamu, przez co de facto jego wynik idzie na konto Pomarańczowych. Niestety. Mamy za to dwa typowo polskie zespoły, w których za kierownicą ciężarówek zasiądą Grzegorz Baran i Robert Szustkowski Junior.

Możemy liczyć na udane starty w rywalizacji quadów. Rafał Sonik i Łukasz Łaskawiec zajmowali już trzecie pozycje (odpowiednio w 2009 i 2011 roku) i należą do faworytów rajdu.

Łukasz Łaskawiec to jedyny nasz reprezentant, który startuje samodzielnie i nie należy do żadnego z dwóch wielkich teamów skupiających pozostałych zawodników: Poland National Team i Orlean Team.

Wśród motocyklistów ściskamy kciuki zwłaszcza za Jakuba Przygońskiego. Jego szanse na bardzo dobry wynik potęguje fakt, że doświadczony Jacek Czachor ma według założeń ekipy pomagać młodszemu koledze i w razie potrzeby udzielać mu wszelkiej pomocy kosztem własnego rezultatu – współpraca niczym w kolarskich zespołach, gdzie pracuje się na określonego lidera drużyny. Podobną rolę będzie pełnił Marek Dąbrowski.

Szerokiej i bezpiecznej drogi!

 

 

 

Tags:

Recent posts in Rajdy terenowe

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top