Żużel: Maciej Janowski wicemistrzem świata. Złoto nie dla Polaka

 

fot. Team Janowski

Maciej Janowski nie obronił tytułu żużlowego mistrza świata juniorów. Polak wygrał ostatnie zawody w sezonie w argentyńskiej Bahia Blanca, ale do zrównania się w klasyfikacji generalnej z Michaelem Jepsenem Jensenem zabrakło mu punktu. Złoto przypadło więc Duńczykowi, a brąz jego rodakowi Mikkelowi B. Jensenowi.

Przed siódmą, ostatnią rundą zmagań najlepszych juniorów świata Jepsen Jensen miał trzy punkty przewagi nad Janowskim. Różnica niby niewielka, z pewnością możliwa do odrobienia nawet w jednym turnieju, ale jeśli przeanalizowało się wyczyny obu żużlowców w tym sezonie, a także wzięło pod uwagę fakt, że w poszczególnych zawodach można zdobyć maksymalnie 15 punktów, to sprawa nie była już tak oczywista. Mimo, że szanse Polaka, który przed rokiem był najlepszy wśród żużlowców do lat 21, a w tym miał wielką ochotę na powtórzenie tego osiągnięcia, wydawały się jedynie teoretyczne nie zamierzał rezygnować z walki do końca. Na torze w Bahia Blanca, w ostatniej z siedmiu rund IMŚJ, w pokonanym polu zostawił wszystkich rywali – w tym Jepsena Jensena w biegu 11. – i zdobył komplet punktów. Niestety, Duńczyk prezentował się też bardzo dobrze i gromadząc 13 punktów zapewnił sobie w klasyfikacji generalnej przewagę najskromniejszą z możliwych, ale jednak dającą złoty medal.

Dla 20-latka z Esbjergu mistrzostwo świata juniorów to ukoronowanie doskonałego sezonu, w którym przebojem wdarł się do czołówki światowego żużla. W lipcu wraz z kolegami z seniorskiej reprezentacji cieszył się ze zdobycia Drużynowego Pucharu Świata; we wrześniu startując z dziką kartą w Nordyckim Grand Prix – 11. rundzie IMŚ – wygrał te zawody. W polskiej Ekstralidze miał 22. średnią biegopunktową (1,928), lepszą nawet od kolegi z zespołu gorzowskiej Stali Tomasza Golloba, i walnie przyczynił się do zdobycia przez drużynę srebrnych medali mistrzostw Polski.

Kluczowe dla losów mistrzowskiego tytułu U-21 były sierpniowe zawody w Coventry oraz wrześniowe w Tarnowie. W trzeciej rundzie Janowski stracił do Jepsena Jensena aż 5 punktów i Duńczyk objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Wydawało się, że miesiąc później „Magic” na swoim domowym torze, wszak w polskiej ekstralidze reprezentuje barwy Azotów Taurona Tarnów, będzie w stanie odrobić przynajmniej część strat do Duńczyka. Tak się jednak nie stało. Co więcej, Jepsen Jensen był nawet lepszy od Polaka wygrywając całe zawody z przewagą punktu. W Pardubicach i w dwóch turniejach w Bahia Blanca Janowski zdołał zniwelować przewagę Duńczyka, ale do dodatkowego biegu o złoty medal (tak by się stało, gdyby obaj zawodnicy mieli w klasyfikacji generalnej tyle samo punktów) zabrakło mu tylko i aż jednego punktu.

Dla Janowskiego, który w tym sezonie zakończył wiek juniora, to trzeci krążek IMŚJ – przed rokiem był mistrzem, w 2010 też sięgnął po srebro.

W klasyfikacji generalnej szóstą lokatę zajął Przemysław Pawlicki. Zawodnik Unii Leszno miał po pięciu rundach szansę na brązowy medal, ale na dwa ostatnie turnieje w Argentynie nie poleciał ze względu na zbyt duże koszty. Z kolei z powodu kontuzji w Bahia Blanca nie wystąpili Piotr Pawlicki, Patryk Dudek, Bartosz Zmarzlik, Damian Adamczak i Tobiasz Musielak.

 Jakub Pieczatowski

 

Maciej Janowski skończył 21 lat 6. sierpnia. Zadebiutował w lidze 12. sierpnia 2007 roku w WTS Wrocław, którego jest wychowankiem. Obecnie reprezentuje Unię Tarnów. Jest także zawodnikiem angielskiego klubu King’s Lynn Stars i szwedzkiego Pirateria Motala. Imponujący dorobek Janowskiego to nie tylko medale indywidualnych mistrzostw świata juniorów, ale też dwukrotne mistrzostwo Polski, Srebrny Kask oraz szereg najważniejszych trofeów drużynowych wywalczonych na arenie międzynarodowej. Jest naszą nadzieją na kolejne lata

 

 

Tags: , ,

Recent posts in Motocyklowe

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top