Stoch nie pozostawił wątpliwości rywalom – Igor Błachut

 

Fot. Sportowe Wywiady

Kamil Stoch został mistrzem świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie. Polak, który na skoczni normalnej był ósmy, prowadził po pierwszej serii. W drugiej wytrzymał napięcie i wyprzedził Słoweńca Petera Prevca o sześć punktów. Trzecie miejsce zajął Anders Jacobsen z Norwegii. O sukcesie Stocha rozmawiamy z Igorem Błachutem, który jest w Predazzo i komentował konkurs dla Eurosportu.

 

Sportowe Wywiady: W sobotę w pierwszym konkursie Stoch był drugi po pierwszej serii, ale spadł na ósme miejsce. Dziś poradził sobie z presją.

Igor Błachut: Kamil strasznie przeżył to ósme miejsce na normalnej skoczni. Miał świadomość, że te mistrzostwa są jego ogromną szansą. Myślę, że długo rozmawiał z trenerem Łukaszem Kruczkiem i upewnił się, że stać go na medal. Dobrze zrobił mu też przyjazd Adama Małysza, który wiele razy był w takiej sytuacji i mógł powiedzieć Kamilowi co zrobić, uspokoić go. To wszystko złożyło się na fakt, że Stoch miał większą pewność siebie. Jest w rewelacyjnej formie. Dobrze skakał na treningach, w kwalifikacjach i serii próbnej. W konkursie po prostu przeskoczył rywali. Po pierwszej serii miał dużą przewagę. W drugiej części Kamil i trener Kruczek dobrze zareagowali na taktyczne zagrywki innych ekip. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Stoch nie pozostawił wątpliwości rywalom. Nie miał przeciwnika. Wracając do szkoleniowca, Kruczka zwalniano tak często jak chyba nikogo innego w polskim sporcie. Okazało się, że niesłusznie. Stoch jest mistrzem świata. Poza tym jest kilku zawodników, którzy w MŚ skaczą na poziomie drugiej i trzeciej dziesiątki. Czyli jest drużyna, która będzie bić się o wysokie miejsca.

Fot. oficjalna strona K. Stocha

W sobotę na tej samej skoczni odbędzie się konkurs drużynowy.

- Nie wiem czy będzie medal, ale jest szansa. W polskiej ekipie panuje dobry nastrój. Zawodnicy mocno trzymają ze sobą. Chętnych na medale jest sporo, ale Polacy też mogą być wysoko. Są Niemcy, Austriacy, Norwegowie, ale na przykład Słoweńcy – poza Prevcem – skaczą tutaj słabo. Dodam jeszcze, że w tych mistrzostwach trochę brakuje klimatu. Na trasach biegowych atmosferę ratują Norwegowie. Dziś w Predazzo najwięcej było Polaków, którzy głośno śpiewając hymn stworzyli atmosferę na miarę wielkiej światowej imprezy. Słowa uznania dla Stocha, ale też dla kibiców, którzy sadząc z flag przyjechali tu z całej Polski.

Dziś jest dziesiąta rocznica złotego medalu Małysza na skoczni normalnej w Predazzo. W poprzednich mistrzostwach świata w Val di Fiemme Małysz wygrał oba konkursy.

- Trudno porównywać Kamila Stocha i Adama Małysza. Na pewno Kamil jest zawodnikiem, który jeszcze kilka lat będzie skakać i ma potencjał. Może zdobyć więcej medali. Dzisiaj w dużej części został zażegnany jego problem z psychiką. On już wie, że potrafi wygrywać z zawodnikami, którzy uchodzili za lepszych, bardziej utalentowanych, odporniejszych psychicznie. Stoch odniósł sukces, którego nie można porównać z jego tryumfami w Pucharze Świata.

 

Rozmawiał Adam Dutlinger

 

 

Tags: , , , , , , , ,

Recent posts in Skoki narciarskie

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top