BOOT CAMP to bardzo popularna w Europie i Stanach Zjednoczonych forma treningu funkcjonalnego. Metoda została opracowana na podstawie ćwiczeń wykonywanych w trakcie szkoleń armii amerykańskiej. Tak w najprostszych słowach można opisać wkraczającą do Polski nową aktywność sportową. Dowiedzmy się więcej od Tomasza Horeckiego (na zdjęciu), współorganizatora zajęć Boot Camp Polska.
Sportowe Wywiady: Jak najkrócej nazwać to co proponujecie?
- Trening funkcjonalny na świeżym powietrzu z masą pozytywnej energii i dużą dawką zabawy.
Jakie są podstawowe zalety Boot Campu?
- Przede wszystkim jest to forma aktywności fizycznej, która niezależnie od pory roku odbywa się w plenerze – w lesie, w parku, a nawet na plaży. Boot Camp łączy dzięki temu zalety sportów uprawianych w plenerze i ćwiczeń, które można wykonywać przez cały rok w pomieszczeniach zamkniętych. Warto podkreślić, że metodę opracowano na podstawie treningów szkoleniowych armii amerykańskiej i zawiera wiele różnych elementów aktywności fizycznej, w tym także rozmaitych sztuk walki, jak np. krav magi.
Jakie są wady tego rodzaju aktywności?
- To zależy co możemy uznać za wadę jako taką, a co nie, bo praktycznie w każdej formie treningów ktoś może znaleźć jakąś niedogodność. Dla osoby nieprzepadającej za bieganiem podstawową wadą joggingu jest to, że polega właśnie na bieganiu (śmiech). Boot Camp ma tyle różnych elementów, że w zasadzie oferuje „dla każdego coś miłego”. Odbywa się zawsze w plenerze, zatem ktoś, kto nie lubi za dużo przebywać na świeżym powietrzu, zwłaszcza zimą, mógłby powiedzieć, że to wada tej metody.
Jakieś ograniczenia?
- Na pewno nie jest przeszkodą wiek ani kondycja fizyczna, bowiem zgodnie z przesłaniem „Boot Camp dla każdego” z treningów mogą korzystać także osoby, które dopiero w trakcie zajęć nabiorą sportowej krzepy. Tak więc każda zdrowa osoba może uprawiać tę formę aktywności fizycznej.
Czy można uprawiać Boot Camp w formie rywalizacji, zawodów?
- Tak, takie elementy treningu istnieją, a w zasadzie są jednymi z istotniejszych, ponieważ w dużym stopniu nasza metoda opiera się na tzw. team work – ćwiczeniach w parach i grupach oraz wzajemnym motywowaniu się uczestników.
Jeżeli ktoś zacznie uprawiać ten sport, po jakim czasie może liczyć na efekty?
- Poprawę kondycji ogólnej osoba trenująca powinna zauważyć już po miesiącu regularnych zajęć. Jeżeli dla kogoś motywacją jest ukształtowanie sylwetki, to do dwóch miesięcy powinien dostrzec pozytywne efekty. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że są to także sprawy indywidualne, więc dla konkretnej osoby może to nastąpić nieco szybciej lub nieco wolniej.
W jak długim czasie Boot Camp może się stać w Polsce popularny?
- Mamy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej. Liczymy na zainteresowanie tą nową formą aktywności fizycznej, będącą alternatywą dla sportów sezonowych oraz zajęć w zamkniętych pomieszczeniach. Niedługo zaczyna się „sezon bikini”, dlatego zachęcamy do zainteresowania naszymi treningami panie chcące wyrzeźbić sylwetkę.
Czy wystarczy wam zapału do skutecznego wypromowania Boot Campu w Polsce?
- Z pewnością! Właśnie ruszyliśmy z kampanią promocyjną pod hasłem „Rusz się! Przyjdź na Boot Camp”. W ramach kampanii promocyjnej, wspieranej banerami reklamowymi
w portalach poświęconych fitnessowi oraz zdrowemu trybowi życia i specjalnie na tę okazję zaprojektowaną stroną internetową jako Boot Camp Polska oferujemy wszystkim nowym adeptom bezpłatny udział w pierwszym treningu.
Dziękujemy za rozmowę.
Boot Camp Polska – kliknij po więcej informacji
Sportowe Wywiady