2 cm od podium Spadochronowych MŚ – Polki bez medalu w Dubaju

 

Polskie spadochroniarki wracają z Dubaju bez medalu MŚ. Do szczęścia zabrakło zaledwie 2 cm. Po ośmiu kolejkach skoków grupowych na celność lądowania nasze panie zajęły czwarte miejsce, a o wejściu na „pudło” decydowały ostatnie z 40 oddanych skoków. Na podium stanęła przez to Białoruś. Lepsze od Polek były również reprezentacje Chin i Rosji.

W Zjednoczonych Emiratach rozdano medale Spadochronowych Mistrzostw Świata w Akrobacji i Celności Lądowania, a także Mistrzostw Świata w Canopy Pilotingu. Dubaj pożegnał łącznie 800 zawodników i zawodniczek z 58 krajów.

W Akrobacji i Celności Lądowania Polskę reprezentowało 16 osób. W konkurencji indywidualnej kobiet na celność lądowania zwyciężyła Chinka Youfeng He z wynikiem 0,06 m (po 10 kolejkach skoków). Najlepsza z Polek, Monika Sadowy-Naumienia, była 13. z rezultatem 0,12 m po 8 skokach. Irena Paczek-Krawczak zajęła 21. miejsce, Agnieszka Wiesner – 31., Bogna Bielecka – 36., a Ewa Wesołowska – 36.

W akrobacji tryumfowała Jelena Łaktionowa z Rosji przed swoją rodaczką Swietłaną Kleniną. Najwyżej z Polek uplasowała się Bogna Bielecka (20. miejsce). Tuż za nią była Monika Sadowy-Naumienia.

W klasyfikacji generalnej wszystkie medale zdobyły Rosjanki. Złoto wywalczyła Klenina, srebro Łaktionowa, a brąz Ljubow Jekszikiejewa. Nasze reprezentantki zajęły miejsca poza pierwszą dziesiątką: 14. Monika Sadowy–Naumienia; 24. Irena Paczek–Krawczak; 26. Bogna Bielecka; 34. Agnieszka Wiesner; 37. Ewa Wesołowska. W klasyfikacji drużynowej po dwóch konkurencjach Polki zajęły piąte miejsce.

fot. album Jacka Brzezińskiego

W rywalizacji mężczyzn wystartowało blisko 200 spadochroniarzy. Skok na celność lądowania wygrał Słoweniec Domen Vodisek (0,05 m), przed Włochem Giuseppe Tresoldim i Białorusinem Olegiem Fominem (obaj z wynikiem 0,07 m). Najlepszy z Polaków Rafał Zgierski był 21. (0,12 m). W trzeciej dziesiątce znalazł się również Maciej Lamentowicz.

W akrobacji spadochronowej w kategorii seniorów największą precyzją wykazał się Francuz Philippe Valais. Kolejne dwa miejsca dla Czechów. Zgierski również tym razem zajął najwyższe miejsce z Polaków (39.).

W ogólnej klasyfikacji indywidualnej mężczyzn złoty medal wywalczył Białorusin Oleg Fomin. Miejsca Polaków: 25. Rafał Zgierski; 33. Maciej Lamentowicz; 43. Piotr Augustyniak; 65.  Piotr Błażewicz; 72.  Tomasz Rapita. W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli 9. lokatę.

Rafał Filus, o którym pisaliśmy kilka dni temu, zajął w kategorii juniorów 10. pozycję. Piotr Kut był 22.

W Mistrzostwach Świata w Canopy Pilotingu złoto i srebro zdobyli Amerykanie. Maciej Machowicz i Sebastian Dratwa zajęli odległe miejsca.

Wnioski: Nie mamy się czego wstydzić biorąc pod uwagę fakt, że ze względów organizacyjno-ekonomicznych nasi reprezentanci oddają znacznie mniej skoków treningowych od rywali. Nie udało się stanąć na podium drużynie żeńskiej. Nikt bardziej niż one same nie jest tym faktem boleśniej dotknięty. Zabrakło bardzo niewiele. Polki posiadają wielkie możliwości, co udowadniały na przestrzeni wielu ostatnich lat przywożąc medale z zawodów Pucharu Świata oraz imprez rangi mistrzowskiej. W 2006 roku Wiesner zdobyła złoto Pucharu Europy w celności lądowania. Rok później w PŚ Sadowy-Naumienia wywalczyła srebro, potem Wesołowska brąz. W 2009 Sadowy-Naumienia przywiozła do Polski kolejny brąz PŚ, rok później zajęła trzecie miejsce w prestiżowych międzynarodowych mistrzostwach. Podczas Spadochronowych MŚ wojska ta sama zawodniczka zdobyła srebro w celności lądowania. W tym samy roku, 2010, trzecie miejsce PŚ wywalczyła Bogna Bielecka, Agnieszka Wiesner również zdobyła brąz. Rok 2011 także nie obył się bez medalu, w tym krążka Sadowy-Naumienii przywiezionego ze Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Rio de Janeiro. Mistrzostwa Europy w konkurencjach klasycznych dały Polsce dwa brązowe medale: w skoku grupowym na celność i klasyfikacji drużynowej. 

Panowie nie zawiedli mimo, że sklasyfikowano ich na 9. miejscu. W poprzednich latach ze względu na wspomniane ograniczenia treningowe zajmowali dalsze pozycje. Wśród juniorów trzymajmy kciuki za Rafała Filusa, który udowodnił swój potencjał i będzie można na niego liczyć.

mak

 

Tags: ,

Recent posts in Lotnictwo

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top