Biegi narciarskie w psim wydaniu

 

Fot. Skidogs.ca

Skijöring to ciekawa konkurencja, w której człowiek łączy siły ze swoim czworonożnym przyjacielem. Biegi narciarskie z psami największą popularnością cieszą się przede wszystkim w Skandynawii oraz na północy USA. Także w Polsce sporo ludzi lubuje się w tego typu zmaganiach. Można to zauważyć chociażby na Polanie Jakuszyckiej. Tę dyscyplinę zaczęto uprawiać również w Czechach i Rosji.

Zawody zazwyczaj rozgrywane są techniką łyżwową, często ze startu wspólnego, choć trafiają się zmagania indywidualne, w których obowiązuje start interwałowy. Są także sprinty, sztafety oraz biegi z dwoma psami. Jeśli chodzi o rywalizację na dystansach, to liczba kilometrów do pokonania raczej nie przekracza 10. Uczestnicy wyposażeni są oczywiście w sprzęt narciarski, a ich psiak w długą smycz, którą sportowcy obwiązują się wokół pasa. Jednak w skijöringu występuje też kombinacja norweska, w której dodatkowym wyposażeniem są sanie pełniące rolę obciążenia w pierwszej fazie dystansu.

 

Przyjrzeć się temu można tu, podczas przygotowań do startu juniorek w kombinacji:

 

Tutaj z kolei start juniorek do kombinacji:

 

Po przebiegnięciu określonej liczby pętli, biegacze wraz ze swoimi pupilami kierują się do pitstopu, gdzie odpinają sanie i pędzą na kolejne kilometry rywalizacji z czworonogami bez obciążenia.

 

Doskonale widać ten moment tutaj:

 

Jak widać, skijöring cieszy się zainteresowaniem juniorów. W sezonie zimowym i letnim organizowanych jest wiele biegów dla młodzieży i dla seniorów. Warto dodać, że „psie biegówki” prócz zwykłych zawodów mają również swoje mistrzostwa świata. W 2011 roku odbyły się w marcu w Oslo (na zdjęciu), podobnie jak te związane w pełni z narciarstwem klasycznym. Wówczas, czy to w normalnych startach czy w kombinacji norweskiej, czempionat zdominowali Skandynawowie. Norwegowie wywalczyli 28 medali, Szwedzi siedem, Finowie sześć, a Czesi przywieźli jeden krążek.

 

Piotr Walkowiak

 

Tags: ,

Recent posts in Biegi narciarskie

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top