Stracił tytuły. Czy Armstrong straci również kasę?

 

fot. East News

fot. East News

 

Majątek Lance’a Armstronga ocenia się na 125 milionów dolarów. Amerykański kolarz pogodził się z odebraniem tytułów 7-krotnego zwycięzcy Tour de France. Jednak jedno rzucenie ręcznika nie kończy jego problemów. Czy teraz czeka go walka o uniknięcie bankructwa?

Majątek amerykańskiej sprinterki Marion Jones szacowano na 7 milionów dolarów, gdy rozpoczęły się jej problemy z prawem.

Jones najpierw straciła medale olimpijskie, a następnie zbankrutowała i wylądowała w więzieniu. Zbankrutowała, gdyż wydała majątek na prawników. Co i tak nie uchroniło jej przed spędzeniem 6 miesięcy w więzieniu w 2008 roku.

Czy taki sam los czeka Lance’a Armstronga? Na razie ma zwrócić 4 miliony dolarów, które zarobił zwyciężając w wyścigach dookoła Francji. Dodatkowo sponsorującej go przez lata firmie SCA Promotions będzie musiał oddać co najmniej 7,5 miliona dolarów, które otrzymał w ramach wieloletniego kontraktu sponsorskiego W 2005 roku, gdy pojawiły się pierwsze zarzuty o stosowanie przez Armstronga zabronionych substancji, Amerykanin wygrał sprawę w sądzie, gdy SCA Promotions z tego powodu nie chciała mu wypłacić obiecanych w umowie pieniędzy.

Kłopoty dopiero się zaczynają?

Nike, Anheuser-Busch, RadioShack, Oakley i Trek Bicycle Corp. to tylko część firm, które w ciągu ostatnich tygodni zerwały z kolarzem kontrakty reklamowe. Oznacza to, że w ciągu najbliższych kilku lat nie zarobi około 30 milionów dolarów, na które jeszcze niedawno mógł liczyć.

Niemalże codziennie pojawiają się jednak nowe informacje, oznaczające nowe pożary, które Armstrong będzie musiał w najbliższym czasie gasić. Wyjątkowo kompromitującą dla niego sprawą może być kwestia korzystania z pieniędzy założonej przez niego fundacji LIVESTRONG do prywatnych celów. Mimo pokaźnego majątku, Amerykanin miał korzystać ze zbieranych przez fundację środków do lobbowania w Kongresie, by tam szukać poparcia w walce przeciwko USADA (Amerykańska Agencja Antydopingowa).

Więzienie nowym domem?

Marion Jones wylądowała na pół roku w więzieniu, gdyż okłamała pod przysięgą agentów federalnych prowadzących śledztwo w dwóch sprawach: stosowania przez nią środków dopingujących i uczestnictwa w oszustwie finansowym. Chociaż w prasie amerykańskiej nie brakuje artykułów z pytaniem „Czy Armstrong wyląduje w więzieniu?”, do tego jeszcze bardzo daleka droga. Samo korzystanie z zabronionych substancji nie jest wystarczającym powodem, by miało do tego dojść. Dowody przedstawiane przez agencje antydopingowe nie są zwykle uznawane za zbyt mocne, do tego światowej klasy sportowców stać na doskonale orientujących się w swoim fachu prawników. Potwierdza to sprawa przeciwko Barry’emu Bondsowi. Legendarny baseballista w kwietniu 2011 roku został skazany za matactwo, ale wciąż rozpatrywana jest apelacja. Zdaniem obserwatorów, śledztwo i proces przeciwko niemu pochłaniają środki niewspółmierne do rodzaju przestępstwa. To może mieć znacznie przy podejmowaniu decyzji o wszczęciu sprawy sądowej przeciwko Armstrongowi.

Wygląda na to, że może czuć się stosunkowo bezpiecznie. Obecnie największym zagrożeniem dla jego majątku byłyby żądania sponsorujących go firm o zwrot pieniędzy, które przez lata wypłacono mu w ramach kontraktów sponsorskich. Na to jednak w tym momencie się nie zanosi. Firmy, nawet tak wielkie jak Nike, niechętnie w takich sytuacjach idą do sądu. Choćby dlatego, że to na nich wtedy spoczywać będzie udowodnienie, że zarzuty przeciwko Armstrongowi są prawdziwe. Rozgłos ewentualnego procesu również nie jest tym, czym chciałby zajmować się dział Public Relations takiej firmy.

 

Sportowe Wywiady

Wojciech Malinowski

 

Tags: , , ,

Recent posts in Kolarstwo szosowe

 
 
 
 
 
 

Wiadomości dnia (Twitter)

  • PRZERWA MODERNIZACYJNA do końca wakacji!
  • Tym, którzy wybierają się na letni wypoczynek życzymy udanej pogody i zregenerowania sił. Pozdrawiamy i zapraszamy po okresie wakacyjnym!
  • Jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z nowego kształtu rozbudowanej strony
  • LE, elim.: Śląsk Wrocław - Rudar Pljevlja 4:0
  • Żużel, DPŚ: Australia awansowała z barażu do finału w Pradze (Australia, Czechy, Dania, Polska)
 
 

Okiem Dyzia

 
 

Ekstraklasa piłkarska

 
 

Rotacja wsteczna

 
 

Ważne daty

Brak wydarzeń
 
 
 
Top